شنبه,۳۱ فروردین ۱۳۹۸ ۱۳:۰۸:۰۱

قم مهد انقلاب / چهل انقلابی


رهبر معظم انقلاب در سخنان خود، قم را مهد انقلاب خواندند یعنی قم محور انقلاب و پیروزی نظام جمهوری اسلامی بر ابرقدرت منطقه سلطنت پهلوی بوده است. خیابان چهار مردان قم، خیابانی است که این محوریت انقلاب به واسطه آن قوت گرفت و اینک به نام خیابان انقلاب نام نهاده شده است.
اقدامات شاه در ایران و تضعیف جایگاه دین اسلام و حجاب موجب خدشه دار شدن تعصبات دینی و غیرت ایرانیان شد و این امر مهمترین دلیل مخالفت‌های شدید روحانیون به ویژه سید روح الله بود و آغازی بر پایان رضاخان شد.
توهین به سید روح الله موجب تعطیلی دروس حوزه و سپس تعطیلی بازار، قلب تجارت شهر و حرکت به سمت منزل مراجع و علما برای اعتراض و آزادی ایشان شد که در نهایت جرقه پیروزی انقلاب با تیراندازی و شهادت مردم در چهارراه بیمارستان فاطمی (شهدا) و برگزاری مراسم‌های چهلم شهدا در شهرهایی مختلف زده شد. این همان اعتراضاتی بود که اکثر مردم روشنفکر و خیرخواه تا چندین ماه پیش از پیروزی انقلاب آن را به مشت زدن به درفش تعبیر می‌کردند.
محوریت دین و غیرت ایرانی در شهر مذهبی قم عامل اصلی اتحاد مردم و روحانیت شد. خیابان چهار مردان که مملو از کوچه پس کوچه‌های باریک متصل به هم بود محل اصلی تظاهرات و بزن و در رو جوانان قمی شده بود جوانان مرگ بر شاه گویانی که تنها سلاح شأن سه راهی‌های دست سازی (نارنجک دستی) بود که بر علیه تانک‌ها استفاده می‌شد. آنها دیگر ظلم، بی عدالتی، شکنجه‌های شنیع زنان و مردان و استبداد را نمی‌خواستند.
در این گزارش سعی شده، در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ۴۰ نفر از مردم انقلابیون قمی که سال‌ها در مبارزه با رژیم پهلوی بودن را نشان دهد.

بیشتر بخوانید
روایت برج و درختمنبع مطلب

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *